7 myśli Warrena Buffetta, które warto przyswoić, jeśli lubisz swój portfel

Warren Buffett nie jest zwyczajnym człowiekiem. To legenda. Z jego rozlicznych dokonań warto wymienić chociażby fakt, że w 2008 roku trafił na pierwsze miejsce listy najbogatszych obywateli USA, publikowanej przez „Forbes”. Jednocześnie słynie z oszczędności i skromnego trybu życia. Zobligował się, że 99% swojego majątku przekaże na cele charytatywne.

Co mówi „Mędrzec z Omaha” o pieniądzach i inwestowaniu?

Zasada numer 1: nigdy nie trać pieniędzy

Brzmi jak żart, ale w gruncie rzeczy, trudno polemizować z takim postawieniem sprawy. Jest jeszcze zasada numer dwa, która brzmi: zawsze pamiętaj o zasadzie numer 1.

Ryzyko bierze się z nieświadomości swoich poczynań

To jedna z najważniejszych myśli Buffetta, która właściwie w takiej czy innej formie, przewija się w jego słowach przez cały czas. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, ale poziom tego ryzyka, uzależniony jest od naszej wiedzy. Chcesz ryzykować mniej? Edukuj się. Nie masz pojęcia o diamentach? Poznaj jubilera.

Głos opinii publicznej jest substytutem myślenia

To bardzo ogólna myśl, która ma zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Pasuje tu jeszcze inny cytat z Buffetta: drżyj, gdy inni są zachłanni. Bądź zachłanny, gdy inni drżą.

Najlepszym przedziałem czasowym trzymania akcji jest wieczność

Z tym pewnie wielu ludzi chętnie by polemizowało, ale to kwestia interpretacji. Nie chodzi o to, że zarobimy tym więcej, im dłużej trzymamy akcję, a raczej o to, żeby nie kierować się wyłącznie zachłannością i nie spekulować. Inny cytat: Nigdy nie próbuję zarabiać na giełdzie. Kupuję z założeniem, że następnego dnia mogą zamknąć giełdę i nie otworzą jej przez pięć lat.

Oglądaj na Mysaver TV

Bogata osoba powinna zostawić swoim dzieciom wystarczająco, aby coś robić, ale nie wystarczająco, aby nie robić nic

Człowiek, który ciężką pracą osiągnął w życiu sukces, jest kimś. A ten, kto nie musiał na nic pracować i wszystko dostał na tacy, niestety nie. To niezwykle cenna refleksja, w kontekście wychowywania i zabezpieczenia przyszłości swoich dzieci. Chyba jednak ważniejsze jest, by dać im wiedzę, niż pieniądze 🙂

Jeśli kupujesz rzeczy, których nie potrzebujesz, prędzej czy później, będziesz musiał sprzedać rzeczy, które potrzebujesz

To nie wymaga dodatkowego komentarza.

Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego

To także.

fot. DonkeyHotey, flickr.com, CC BY 2.0

Komentarze

Lord Skąpiec